اطلاعات جدید در مورد اعزام مزدوران سوری توسط ترکیه به جمهوری آذربایجان ،و خبر رسیدن ٢۰۰ تن از اعضای «گردان حمزه» (hamza division) با پروازی از آنکارا به باکو منتشر شد.

خبرها و مقالات

اطلاعات جدید «مزاحم سلوم» سخنگوی سابق یکی از گروههای مسلح سوری که توسط امریکاییها آموزش دیده بود. گفته شده است که اطلاعاتی که وی  پیشتر درباره نیروهای سوری درگیر در جنگ لیبی داده بود، کاملا موثق درآمد. این اطلاعات در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شده است:

حدود 10 روز پیش یعنی اواخر شهریور ، اولین گروه از ارتش آزاد سوریه برای شرکت در عملیات تهاجمی برنامه ریزی شده علیه ارمنستان و قراباغ کوهستانی، در باکو فرود آمدند. فرماندهانشان به آنها گفته بودند که در حال بستن قراردادهای حافظت از پایگاههای نظامی در خط مقدم و حفاظت تأسیسات گازی هستند.

دستمزدهای این افراد با معیارهای سوریه قابل توجه بود. آنها ماهنانه مبلغی حدود ده تا دوازده هزار لیر دریافت می کنند. یکی از اولین واحدهایی که به منطقه حرکت کرده گروه «سپاه شام» بود که تمایل های اخوانی داشته و در عفرین مستقر بودند. این واحد 150 نفری نخست به آدانا و از آنجا به باکو اعزام شدند.

گفته می شود اعضای این گروهها ابتدا در دو جزیره دریای خزر مستقر شده اند تا با تاکتیک های مشترک نظامی و عملیات های جنگی آشنا شوند. برای کمک به آنها مترجمینی نیز استخدام شده اند.

گروه دوم تیپ «سلطان مراد» از ارتش آزاد سوریه است این گروه دفتر جذب خود را برای اعزام باز کرده است. یک ترکمان مسئول هماهنگی ها است و به ترکمان سلفی اولویت داده می شود تا مانع زبان به حداقل برسد. پیش بینی می شود تیپ سلطان مراد حدود 2500 تا 2000 شبه نظامی اعزام آماده کرده باشد.

گفته می شود که یکی از فرماندهان مهم ارتش آزاد سوریه به نام «ابوفرقان» که مستقیما زیر نظر میت ترکیه فعالیت میکند، از لیبی به قراباغ منتقل شده است. این فرمانده موفقیت های زیادی در لیبی کسب کرده و معادلات نظامی را علیه حفتر برگردانده است. منبعی که این اطلاعات را فاش کرده نتیجه گرفته است که ممکن است ابوفرقان همان نتایج را در قراباغ کوهستانی برای باکو کسب کند. انتقال «گردان حمزه» به باکو از سوی ترکیه/ تکفیری ها به جدار مرزی ایران رسیدند، آذری ها