در پرواز ۱۱۵۲ ماهان چه گذشت؟ تهدید دو جنگنده آمریکایی در آسمان سوریه و فرود در بیروت

خبرها و مقالات

همشهری آنلاین، اقدام خلبان هواپیمای مسافربری ایران در پرهیز از برخورد احتمالی با جنگنده‌های آمریکایی باعث شد برخی مسافران به سقف و بدنه هواپیما برخورد کنند و آسیب ببینند. ابتدا تصور می‌شد هواپیماها اسرائیلی هستند اما خلبان ماهان اعلام کرد جنگنده‌های مزاحم و متخاصم خود را آمریکایی معرفی کرده‌اند. ضمن اینکه ارتش رژیم صهیونیستی هر نوع دخالت در این ماجرا را تکذیب کرد.

برخی منابع خبری مدعی شده بودند در فرود اضطراری هواپیمایی ماهان در فرودگاه بیروت یکی از مسافران ایرانی جان خود را از دست داده و به شهادت رسیده است اما این خبر هم نادرست بود. گفته می‌شود حال برخی مسافران نامساعد است و گروه‌های امداد و پزشکی در حال رسیدگی به مصدومان هستند.

شبکه المیادین در نخستین دقایق پس از حادثه اعلام کرد جنگنده‌ها عمدا در آسمان سوریه به هواپیمای مسافربری ایرانی نزدیک شده‌اند تا پدافند هوایی سوریه در تلاش برای ساقط کردن جنگنده‌های متجاوز هواپیمای ایرانی را هدف قرار دهد.

خبرگزاری رسمی سوریه – سانا در خبری اعلام کرد جنگنده‌های آمریکایی از پایگاه التنف در خاک این کشور به پرواز درآمده و مزاحم پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان ایران شده‌اند. ضمن اینکه پدافند هوایی سوریه منطقه حادثه را پوشش نمی‌دهد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به حادثه روز پنجشنبه در آسمان سوریه گفت که مراتب اعتراض ایران به اقدام آمریکا به دبیر کل سازمان ملل و سفیر سوئیس در تهران (حافظ منافع آمریکا در ایران) ابلاغ شده است.

توضیحات پنتاگون درباره حادثه هواپیمای مسافربری ایران

دفتر مطبوعاتی فرماندهی مرکزی ارتش آمریكا (سنتکوم) اعلام کرد هواپیمای اف 15 نیروی هوایی آمریكا با در نظر داشتن استانداردهای بین المللی ، ازفاصله یک كیلومتری هواپیمای مسافربری ایران را اسكورت می كرد.

به گزارش اسپوتنیک، در بیانیه فرماندهی مرکزی ارتش  آمریكا گفته می شود : “دیشب یک جنگنده F-15 ایالات متحده در یک مأموریت هوایی معمولی در منطقه فعالیت ائتلاف در پادگان تنف در سوریه ، یک هواپیمای مسافربری ماهان ایر را در مسافت ایمن تقریباً 1000 متری از این هواپیما ، مورد معاینه و بررسی بصری استاندارد قرار داد”.

خاطرنشان می شود: پس از آنكه خلبان F-15 هواپیما را به عنوان هواپیمای مسافربری ماهان ایر شناسایی كرد ، هواپیمای جنگنده آمریكایی دوباره به مسافت ایمن رفت.

فرماندهی ایالات متحده تأکید کرد که “این رهگیری حرفه ای مطابق با استانداردهای بین المللی انجام شده است.

رسانه های ایرانی ازآسیب دیدن  چند نفر هنگام تلاش  خلبان  برای دوری  از برخورد با جنگنده ها خبر دادند. این حادثه ، طبق گزارش رسانه ها ، در منطقه التنف سوریه ، محل استقرار نیروهای آمریکایی رخ داده است. این هواپیما در بیروت فرود آمد ، مسافران  در انجا پیاده شدند و سپس هواپیما سوخت گیری کرده  و به تهران بازگشت.

ارسال نامه اعتراض ایران درباره تهدید هواپیمای مسافربری ماهان به شورای امنیت

شبهات پیرامون اقدام تروریستی سنتکام

خلبان هواپیمای ایرانی اعلام کرد پس از برقراری تماس با خلبانان این دو جنگنده، آنان خود را از نیروهای آمریکایی سنتکام معرفی کرده‌اند.

اگرچه ایرباس ماهان پس از تخلیه مسافرانش در فرودگاه بیروت، عازم جمهوری اسلامی شد و ساعاتی بعد در فرودگاه امام خمینی (ره) به زمین نشست، اما هنوز هدف از این رفتار تحریک‌آمیز از سوی تروریست‌های آمریکایی به درستی مشخص نیست و شبهاتی در این خصوص مطرح است.

یکی از فرضیات قابل اتکا در خصوص این اقدام خطرناک جنگنده‌های آمریکایی قصد آنها برای اجرای«عملیات سوتر» است.

اگرچه هنوز قطعی نیست اما با توجه به سابقه چنین رفتاری از سوی جنگنده‌های آمریکایی و صهیونیستی، به نظر می‌رسد که جنگنده‌های آمریکایی با خباثت تمام عمدا اقدام به پرواز در نزدیکی هواپیمای مسافربری ایران کرده‌اند تا پدافند هوایی سوریه به اشتباه آن را ساقط کند.

این نمونه همان عملیاتی است که جنگنده‌های اسرائیلی در مورد هواپیمای ایلیوشین ۲۰ روسی انجام دادند و با فریب سامانه پدافندی سوریه موجب هدف قرار گرفته شدن آن شدند.

البته در مورد اتفاق شب گذشته، خلبان ایرانی ایرباس ماهان با مهارت، ذکاوت و تصمیم درست در کاهش سریع ارتفاع موجب شد تا هواپیمای ایرانی هدف پدافند سوریه قرار نگیرد و نقشه شوم آمریکایی‌ها نقش بر آب شود.

اما در هر صورت؛ رفتار هواپیماهای جنگنده در قبال پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان و ایجاد مزاحمت برای یک هواپیمای مسافربری آن هم در آسمان کشور ثالث، نه تنها به عنوان یک اقدام تروریستی نزد افکار عمومی جهانی محکوم است بلکه نقض آشکار امنیت هوانوردی و تخلف از اصل آزادی پرواز هواپیماهای غیرنظامی مطابق کنوانسیون ۱۹۴۴ شیکاگو است.