ساره امیری وزیر علوم پیشرفته امارات یا دختر بلوچ ؟

خبرها و مقالات

پنج سال است که امارات متحده عربی می‌کوشد مرزهای علم و فناوری را به کمک نخبگان جوان بیازماید. سال ۲۰۱۷ امارات اولین کشور دنیا بود که پستی در کابینه تحت عنوان “وزارت علوم پیشرفته” ایجاد کرد و در گام بعدی، یک زن را به این مقام گمارد. هدف این وزارت‌خانه، پیش‌برد آموزش‌های تکنولوژیک و ترویج فناوری در این کشور اعلام شد.

ساره الامیری از آن زمان، در این مسند عالی قرار دارد. وی به مجله علمی “نیچر” چاپ بریتانیا گفته است: «ما کشور جوانی هستیم که طبق معیارهای جهانی، بسیار دیر وارد چنین رقابتی شده‌ایم»

امارات کاوشگری بدون سرنشین ازمرکز فضایی  تانه‌گاشیما در ژاپن به فضا پرتاب کرده که ماموریت آن قرار گرفتن در مدار سیاره مریخ است. انتظار می‌رود این کاوشگر که امید (امل) نام دارد، فوریه ۲۰۲۱ و هم‌زمان با پنجاهمین سالگرد تاسیس امارات متحده عربی به مریخ برسد.

این نخستین ماموریت فضایی دنیای عرب است که با مدیریت و مهندسی ساره امیری اصالتا ایرانی باموفقیت انجام شد و امارات متحده عربی هم به جمع اعضای باشگاه فضایی‌ها پیوست.

نشریه نیچر می‌نویسد که ماموریت کاوشگر “امید”، هنجارهای اجتماعی در امارات را تغییر داده است. زنان ۳۴ درصد همکاران این ماموریت و ۸۰ درصد کادر علمی پروژه را تشکیل می‌دهند. این در حالی است که میانگین اشتغال زنان در بازار کار امارات تنها ۲۸ درصد است.

الامیری در دانشگاه آمریکایی شارجه تحصیل کرده و افزون بر پست وزیر “علوم پیشرفته”، رئیس تیم اکتشاف مریخ و رئیس شورای نخبگان علمی امارات نیز هست. او در سال ۲۰۱۵ از سوی “انجمن جهانی اقتصاد” جزو یکی از ۵۰ دانشمند برتر جوان دنیا انتخاب شد.

از مهندس کامپیوتر تا موسسه علوم

ساره امیری ۳۳ ساله است و مدارج موفقیت را از کار به عنوان مهندس کامپیوتر تا اشتغال در موسسه علوم و فناوری پیشرفته طی کرده است. او در این موسسه روی اولین ماهواره‌های امارات کار کرد.

امیری در نشست نوآوری « »TEDx 2017 گفته است: «اولین بار در دوازده سالگی تصویری از کهکشان آندرومدا، نزدیک‌ترین کهکشان به راه شیری را دیدم. بعد از آن هر چه به فضا مربوط می‌شد با کنجکاوی دنبال کردم.»

ساره امیری متولد ۱۳۶۶ در ایران و اصالتاً بلوچ است. اوهمراه با پدرش به امارات مهاجرت و در دبیرستان و دانشگاه های این کشور تحصیل کرد.