ناآرامی در عراق، تداوم اعتراض در بغداد، موضع آیت‌الله سیستانی وطرح توطئه علیه او، خروج جناح مقتداصدر و تلاش جریان های نفوذی

خبرها و مقالات

بنابر گزارش‌ها از عراق، با وجود تداوم حکومت نظامی در بغداد و چند شهر دیگر، اعتراض‌ها روز جمعه، ۱۲ مهر، در این کشور ادامه یافت و درگیری‌هایی نیز بین معترضان و مأموران امنیتی رخ داد.
خبرگزاری آسوشیدپرس شامگاه جمعه شمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های چند روز اخیر در عراق را ۵۳ تن اعلام کرد؛ با این حال منابع دیگر آمار مختلفی ارائه کرده‌اند که کمترین آن ۴۶ کشته است.
گزارش‌هایی نیز از شلیک گاز اشک‌آور و وقوع درگیری‌ در مناطق مرکزی بغداد منتشر شده است.
از سوی دیگر مقتدا صدر، رهبر ائتلاف موسوم به «سائرون»، روز جمعه از نمایندگان این جناح در پارلمان خواست حضور خود در جلسات پارلمان را تا زمانی که دولت برای تأمین خواسته‌های مردم برنامه‌ای ارائه کند به حال تعلیق درآورند.
ائتلاف سائرون دارای ۵۴ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق است و دستور مقتدا صدر نخستین واکنش این روحانی شیعی سرشناس از زمان آغاز اعتراض‌های اخیر در عراق به شمار می‌رود.
تداوم اعتراض در بغداد

در حالی که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در سخنرانی خود تاکید کرد که مطالبات معترضان را برآورده می کند، تظاهرات و تجمعاتی محدودتر در چهارمین روز از شروع اعتراض های اخیر در مرکز بغداد برگزار شد.
به گزارش، رسانه های عراقی، شماری از عراقی ها در اعتراض ها به اوضاع سیاسی و اجتماعی کشورشان روز جمعه نیز در میدان التحریر این کشور تجمع و تظاهرات برگزار کردند.
بنابر این گزارش، نیروهای امنیتی عراق تلاش کردند معترضانی را که با نادیده گرفتن مقررات منع رفت و آمد به خیابان آمده بودند، متفرق کنند. 
 نخست وزیر عراق در سخنرانی شب گذشته خود تاکید کرد که «عده معدودی» تلاش می کنند تظاهرات اعتراضی در برخی شهرهای این کشور را از روند مسالمت‌آمیز خارج کنند.
وی به معترضان عراق وعده داد که به مطالبات مشروع آنها پاسخ دهد.
برخی از شهرهای عراق از جمله بغداد از روز سه‌ شنبه گذشته در اعتراض به فساد، عدم جدیت برای مبارزه با آن و بیکاری شاهد تظاهرات اعتراضی بود که در نتیجه آن، شماری از معترضان کشته یا زخمی شدند.
گفته می شود این تظاهرات مردمی با دخالت عده ای معدود و نفوذی به خشونت کشیده شده است.
موضع آیت‌الله سیستانی در قبال تحولات اخیر عراق
نماینده آیت الله «سید علی سیستانی» در کربلای معلی، در خطبه نماز جمعه دیدگاه مرجعیت عالی در قبال تحولات اخیر عراق را بیان کرد.
ایلنا، حجت الاسلام و المسلمین «احمد صافی»، نماینده مرجع عالیقدر شیعیان جهان در کربلای معلی، ظهر امروز در خطبه نماز جمعه در حرم مطهر امام حسین (ع) به بیان دیدگاه و موضع حضرت آیت الله العظمی سیستانی در قبال تحولات اخیر عراق پرداخت.
متن خطبه نماز جمعه امروز در کربلای معلی به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
طی روزهای گذشته تعرض های غیر قابل قبول و محکوم به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز، نیروهای امنیتی و اموال عمومی و خصوصی در بغداد و شماری از استان ها روی داد و تظاهرات در بسیاری از موارد و در صحنه های بسیار دردناک و تاسف بار شبیه آن چه در برخی سال های گذشته روی داد، به آشوب و برخوردهای خونین کشیده شد که ده ها قربانی، شمار زیادی زخمی و مجروح و خسارت های زیادی به نهاد های دولتی و غیره در پی داشت.
مرجعیت عالی دینی همواره از جریان ها و طرف های مختلف که کنترل قدرت را در دست دارند، خواسته که رویکرد خود به مشکلات کشور را تغییر دهند، اقدامات جدی در راه اصلاحات و مبارزه با فساد انجام دهند و از سهمیه بندی و رابطه بازی در اداره کشور عبور کنند و به آنهایی که مانع از انجام اصلاحات می شوند و به این دل بسته اند که درخواست ها برای انجام آن کاهش یابد نیز هشدار داده که بدانند، اصلاحات یک ضرورت غیر قابل اجتناب است و اگر نشانه های درخواست آن برای مدتی کاهش یابد، در زمان دیگری و این بار با قدرت و گستره بیشتری باز خواهد گشت.
امروز مرجعیت بار دیگر بر آن چه از قبل درخواست کرده، تاکید می کند و از قوای سه گانه می خواهد که اقدامات عملی واضح در راه اصلاحات واقعی اتخاذ کنند و تاکید می کند که مجلس نمایندگان با اختیارات قانونگذاری و نظارتی خود، بزرگ ترین مسئولیت را در این زمینه بر عهده دارد جایی که اگر بزرگ ترین فراکسیون – که دولت از آن برآمده – رویکرد خود را تغییر ندهد و به الزامات و نیازهای اصلاحات به طور واقعی پاسخ ندهد، چیزی از آن در عمل تحقق نمی یابد.
همچنین قوه قضایه و نهادهای نظارتی مسئولیت بزرگی در مبارزه با فساد، پیگرد مفسدان و بازپس گیری اموال ملت از آنها بر عهده دارند، با این حال در گذشته آن چه در این زمینه ضروری بوده را انجام ندادند و اگر وضعیت این چنین باقی بماند، امیدی به جلوگیری از گسترش فساد در کشور وجود ندارد.
دولت نیز باید به وظایف خود عمل کند و هر آن چه در توان دارد را در راه کاهش درد و رنج شهروندان از طریق بهبود خدمات عمومی، ایجاد فرصت های شغلی برای افراد بیکار و دوری از رابطه بازی در انتصاب های دولتی انجام دهد و پرونده های افراد متهم به دستکاری اموال عمومی و تسلط بر آن را نیز به عنوان مقدمه اجرای عدالت در حق آنها تکمیل کند.
در این جا به این مسئله اشاره می کنیم که دفتر مرجعیت پیشتر در ارتباط با طرف های مسئول در هفتم آگوست سال ۲۰۱۵ و در اوج جنبش مردمی خواهان اصلاحات پیشنهاد داد که «یک کمیته از برخی افراد شناخته شده در تخصص های ذی ربط و از خارج از جریان های حاکم که دارای اعتبار بوده و به کارآمدی عالی و پاکدستی کامل معروف هستند، تشکیل گردد و برای تعیین اقدامات مورد نیاز در راه مبارزه با فساد و تحقق اصلاحات مورد نظر مامور شود به شرط آن که به اعضای کمیته اجازه داده شود از تحولات اوضاع به طور دقیق مطلع شوند و با گروه های تاثیرگذار در کشور و در راس آنها نمایندگان تظاهرکنندگان در استان های مختلف دیدار کنند تا به خواسته ها و دیدگاه های آنها گوش دهند؛ هنگامی که این کمیته کار خود را تکمیل کرده و اقدامات مورد نیاز چه قانونگذاری باشد و چه اجرایی و قضایی را نیز مشخص کرد، تلاش خواهد شد که این اقدامات از راه های قانونی و در صورت نیاز با بهره گیری از پشتیبانی مرجعیت و مردم عملی شوند»؛ با این حال در آن هنگام این پیشنهاد مورد استفاده قرار نگرفت در حالی که استفاده از آن در حال حاضر ممکن است آغاز مناسبی برای غلبه بر مصیبت کنونی باشد.
امیدواریم نزد افرادی که در جایگاه مسئولیت هستند و تصمیم گیری در دست آنها است، خرد و منطق و منافع کشور حاکم شود تا پیش از آن که دیر شود، وضعیت را اصلاح کنند؛ همچنین امیدواریم که همگان پیامدهای خطرناک استفاده از خشونت و خشونت متقابل در جنبش اعتراضی کنونی را درک کنند تا در هر حالت از آن دوری کنند؛ خداوند همگان را به آن چه به خیر و صلاح عراق و مردمان آن است، هدایت کند.

طرح توطئه علیه آیت‌الله سیستانی خنثی شد
شبکه تلویزیونی المیادین از خنثی‌سازی طرح توطئه علیه مرجع عالی‌قدر شیعیان عراق خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از المیادین، عناصر یک گروه خرابکار که برای توطئه آیت‌الله سید علی سیستانی مرجع شیعیان عراق وارد بخش قدیمی نجف شده بودند، بازداشت شدند.
هنوز جزئیات بیشتری در این‌باره اعلام نشده است.
تلاش جریان های نفوذی برای بهره برداری از اعتراض ها در عراق

در حالی که برخی از جریان های نفوذی در تلاش برای بهره بردای از اعتراض های مسالمت آمیز مردم عراق هستند، مطالبی درباره ورود عناصر تروریستی داعش به شمال بغداد منتشر شده که منابع امنیتی عراق به طور صریح آن را رد کردند.
به گزارش روز جمعه ایرنا، پس از آنکه گروه های نفوذ توانستند تا حدی اعتراض های آرام و مسالمت آمیز مردم عراق را به خشونت و درگیری های خونین بکشند، اکنون زمزمه هایی درباره فعال شدن عناصر تروریستی داعش در شمال بغداد در برخی رسانه ها منتشر شده است.بسیاری از عراقی ها معتقدند که این گونه اخبار در آستانه برگزاری راهپیمایی اربعین حسینی و به منظور ایجاد اختلال دراین رویداد بزرگ انتشار یافته است.
یک منبع امنیتی عراقی در گفت وگو با «بغداد الیوم»، در پاسخ به این گونه مطالب گفت: ورود عناصر داعش به منطقه الطارمیه در شمال بغداد به هیچ وجه صحت ندارد.
این منبع عراقی که نامش ذکر نشده ، تاکید کرد که اوضاع الطارمیه خوب و امنیت برقرار است. 
وی افزود: برخی تلاش می کنند همزمان با بروز تظاهرات در بغداد و شمار دیگری از استان ها، از این اوضاع سوء استفاده کرده  و اعتراض ها را به مسیر دیگری بکشانند.
این در حالی است که ساعتی پیش نیز استاندار نجف از ناکام گذاشتن طرح یک گروه نفوذی در تجمع های معترضان عراقی که قصد ترور مرجعیت دینی در این کشور داشته، خبر داد.
برخی از رسانه های داخلی و خارجی نیز در تلاش برای تحریک مردم عراق و بهره برداری از اعتراض ها آنها هستند.
اعتراض ها شهروندان عراقی به وضعیت اجتماعی و سیاسی خود با مداخله گروهی از عوامل نفوذی به صورت مشکوکی به خشونت کشیده شده است که در اثر آن تعدادی هم کشته یا زخمی شدند.
برخی از شهرهای عراق از جمله بغداد از روز سه‌ شنبه گذشته در اعتراض به فساد، عدم جدیت برای مبارزه با آن و بیکاری شاهد تظاهرات اعتراضی است که در نتیجه آن، شماری از معترضان کشته یا زخمی شدند.