وسام سامی «همانند البوعزیزی تونسی» این‌بار در کوت عراق خود را آتش زد

خبرها و مقالات

جوان فقیر عراقی در اعتراض به اقدامات شهرداری کوت مرکز استان واسط در شرق عراق در برچیدن دست فروشی اش، همانند «محمد البوعزیزی» جوان تونسی خود را به آتش کشید و روز جمعه گذشته براثر شدت جراحات جان باخت.
این حادثه در بین اهالی واسط بازتاب گسترده ای داشته و بسیاری از بازاریان در منطقه ای که دست فروشی «وسام سامی» واقع شده، با او ابراز همبستگی کرده و از آنچه شدت برخورد دستگاه های دولتی در تعامل با دستفروش ها خواندند، انتقاد کردند.
«وسام سامی نوری الجعیفری» جوان ۳۵ ساله اهل کوت است که دارای یک گاری چوبی کوچک بود که بر روی آن مواد شوینده به فروش می رساند و نیروهای شهرداری مبارزه  با دست فروشی، گاری او را مصادره کردند و او در اعتراض به این کار در میدان شهر کوت با ریختن بنزین، خود را به آتش کشید.
طبق اظهارات شاهدان عینی، این جوان عراقی به بیمارستان کوت انتقال داده شد اما به دلیل شدت جراحات، جمعه گذشته جان باخت.
حادثه در استان واسط و سراسر عراق بازتاب داشته و بسیاری از نحوه برخورد دستگاه های دولتی با دست فروشی ها انتقاد کردند.
طرح جمع آوری دست فروشی ها و عاملین سد معبر  در هفته های اخیر در شهرهای مختلف عراق از جمله بصره و بغداد نیز بازتاب های منفی به دنبال داشته و برخی از رهبران سیاسی همانند مقتدا صدر علیه آن موضع گرفته اند.
برخی از تکرار حادثه البوعزیزی تونس در عراق بعد از حادثه خودسوزی وسام سامی نگران هستند به ویژه اینکه در حال حاضر اعتراضات عمومی در عراق نسبت به وضعیت خدمات و بیکاری در این کشور وجود دارد.
همزمانی این حادثه با فراخوان تظاهرات در عموم عراق در روز فردا سه شنبه، این نگرانی را ایجاد کرده که مبادا این قضیه، بهانه ای برای خشونت آفرینی در تظاهرات احتمالی علیه نیروهای انتظامی عراق و در نتیجه اغتشاشات عمومی شود.
البوعزیزی جوان تونسی در اعتراض به برچیدن دست فروشی اش توسط دستگاه های دولتی در ۱۴ دیماه ۸۱ خود را به آتش کشید و این حادثه موجی از تظاهرات را در تونس به دنبال داشت که منجر به سرنگونی رژیم «زین العابدین بن علی» شد.
اعتراضات عمومی تونس متعاقبا به هریک از کشورهای مصر، لیبی و یمن کشیده و موجب سرنگونی رژیم های حاکم بر این سه کشور شد
از ایرنا