❤ دلنوشته‌ای برای پزشک وطن‌خواه ارومیه‌ای دکتر افشین جعفرزاده ، رضا کدخدازاده ، به همراه ویدیو

خبرها و مقالات

بدون تعارف و مبالغه، امروز هر آنکه در بیمارستان‌های کشور در حال خدمت است، سرداران و سربازان خط مقدم جبهۀ نبرد نابرابر با کرونای جهان‌خوار(!) است. برخی البته نقد می‌کنند که نباید بیمارستان را با جبهه و جنگ یکی دانست؛ چون توجیهی برای دولت خواهد شد که نیازهای مراقبتی و شغلی آنها را به خوبی فراهم نکند. این دوستان اما گویا تازه از سوئیس به ایران آمده‌اند و خبر ندارند که در این کشور، دولت برای اینکه بی‌اهمیت بودنِ اقشار گوناگون ملت را نشان دهد نیاز به هیچ توجیهی ندارد!

روی‌ من و امثال من سیاه است از اینکه جز دعا و آرزوی سلامتی و خدا‌قوت چیز دیگری نداریم که نثار کادر درمان کشورمان بکنیم. واقعاً آدم‌آهنی هم کم میاورد، چه رسد به آدم‌هایی که مثل همۀ ما پوست و گوشت‌شان با روغن‌نباتی رشد و نمو کرده است!

این فیلم را که دیدم نفسم بند آمد. هیچ‌وقت همشهری، استاد و دوست عزیزم، دکتر #افشین_جعفرزاده را انقدر خسته ندیده بودم. نه خستگیِ جان و تن شریفش، که عاری از هرگونه نشان درماندگی‌ست؛ بلکه خستگی روح و روانش که امثال من که از نزدیک افتخار معاشرت با او را دارند می‌توانند تشخیص دهند!

او که استاد دانشگاه، پژوهشگر تاریخ، فعال سیاسی و فرهنگی نیز هست و تخصص اصلی‌اش بیهوشی است؛ در این ویدئو ضمن ارایۀ توضیحاتی در مورد انواع ماسک، صمیمانه از ما می‌خواهد که خانه بمانیم!

دکتر جان! @Afshinjafarzadeh

ضمن عرض خدا قوت، عارضم خدمتت که من این متن را نه به خاطر شما، بلکه به خاطر آرامش دل خویش نوشتم تا به خیال خودم مثلاً قدردان‌تان بوده باشم!

============================

راهنمائی های دکتر افشین جعفرزاده در رابطه با پیشگیری ومراقبت ازسلامتی هم میهنان در رودررویی با ویروس کورنا

افراد بیمار و یا مشکوک به بیماری covid19 هیچگاه نبایستی از ماسک های N95 دریچه دار استفاده کنند.زیرا در چنین صورتی عاملی برای انتشار ویروس در محیط خواهند بود.برای اشخاص عادی استفاده درست از ماسک های عادی کافیست و ماسک N95 فقط برای کادر پزشکی جهت مواجهه نزدیک با بیماران توصیه میشود.

جامعه پزشکی و پرستاری از لطف شما سپاسگزار است.ولی بزرگترین عیدی شما به ما پرهیز از هر گونه سفر است و سعی کنید حتی از خانه  خارج نشوید و به بهداشت خود و شستشوی دست ها توجه کنید و از تماس دست های آلوده با دهان و چشم و بینی جدا ممانعت کنید.جامعه پزشکی  برای مراقبت از شما باید سالم بماند.

برخی پژوهشها نشان داده قطرات الوده به ویروس کرونا شاید تا ۴ تا ۵ متر امکان الوده کردن محیط را داشته باشد.

در صورت شک به بیماری تا چهارده روز خودتان رادقرنطینه کنید و از تماس نزدیک با دیگران پرهیز کنید

روزانه تب خود را اندازه گیری کرده و نسبت به علایمی چون تب بالای ۳۷.۵ و درد عضلانی و کاهش احساس بویایی و گلو درد و بویژه سرفه های خشک و تنگی نفس خستگی توجه کنید.افراد سالمند و دارای دیابت و آسم دقت بیشتری بکنند.

دکتر افشین جعفرزاده

متخصص بیهوشی

آذری ها

https://t.me/ir_Azariha/9716